Michal Škapa

Michal Škapa (1978) náleží k osobnostem, které v devadesátých letech v Česku daly pojmům graffiti a streetart konkrétní obsah. V průběhu 21. století se z některých stali uznávaní umělci (Jan Kaláb: Point, Michal Dvořák: Romeo, Matěj Olmer: Bior) a jako takové je vzal na vědomí galerijní svět. Michal Škapa (známý též pod přezdívkou Tron) maluje obrazy, vytváří neonové objekty nebo tiskne grafiky, ale stále zůstává přítomen na ulici, ve veřejném prostoru, ovšem již „oficiálně“, jako uznávaný autor, jenž je oslovován, aby vylepšil místo.

Malování pod širým nebem zůstává důležitou složkou Škapovy tvorby. Je nepřehlédnutelné. Jeho tématem je město, civilizace, postmoderní doba. V roce 2020 vytvořil v Kněževsi u Prahy na skladových halách mural Kosmos, jenž se rozkládá na ploše pěti tisíc metrů čtverečních a je dobře viditelný z plochy ruzyňského letiště. Jde o největší dílo svého druhu, jaké kdy v Česku vzniklo.

Michal Škapa se zúčastnil několika významných skupinových akcí, ať už to byla mezinárodní přehlídka graffiti a streetartu Names (2008), nebo výstava Městem posedlí (2012) v Galerii hlavního města Prahy. Českou republiku reprezentoval také na výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

Mezi jeho zásadní samostatné výstavy patří 00 NIC v Trafo Gallery (2011), Ode zdi ke zdi v Galerii výtvarného umění (GAVU) v Chebu (2012), projekt Graffoman v Chemistry Gallery v Praze (2014), výstava Analfabet v Trafo Gallery (2017), expozice Babylon ve Ville Pellé (2018) či výstava TB2 v Galerii Václava Špály (2021). Přehlídka ve „Špálovce“, která má mezi pražskými galeriemi kultovní postavení (na konci šedesátých let minulého století ji vedl teoretik nové avantgardy Jindřich Chalupecký), byla velmi důležitá, neboť to bylo vůbec poprvé v její historii, kdy se v ní představil umělec vycházející z komunity graffiti.

Autor textu: Petr Volf, kurátor 

Zajímá vás, jak se bude Odkolekce
rozrůstat? Registrujte se.