David Böhm a Jiří Franta

David Böhm a Jiří Franta patří k poměrně vzácnému druhu uměleckých dvojic, které jsou dlouhodobě schopny spolupracovat a v názorové shodě vytvářet mnohovrstevnaté dílo. Vycházejí z kresby a performance a daří se jim oba rozdílné světy umění propojovat.

Jejich práce zahrnuje také prostorové instalace, zásahy do veřejného prostoru, ale také texty, jejichž prostřednictvím komentují realitu a rozšiřují dosah svého působení. Není snadné je jednoznačně „oborově zaškatulkovat“. Teoretik Tomáš Pospiszyl uvádí, že „výstupy jejich činnosti mohou připomínat kresebný deník, graffiti, karikatury, komiks, konceptuální umění, grotesku, sportovní výkony, umění spolupráce, fyzikální experimenty, improvizovanou choreografii nebo divadelní představení“. Příznačným rysem umělců je také schopnost uplatňovat nadsázku a ironii, což jim umožňuje i vážná témata podávat s odstupem.

David Böhm (1982) v letech 2003 až 2009 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla. Jiří Franta (1978) navštěvoval AVU od roku 2001, absolvoval v roce 2007, učil jej – stejně jako Davida – Vladimír Skrepl. Roku 2001 se Jiří Franta stal členem umělecko-aktivistické skupiny Rafani. Spolupráce této dvojice začala ještě během studií, v roce 2006, a ve stejném roce se uskutečnila jejich první samostatná výstava v pražské Galerii NoD. Celkem třikrát v rozmezí čtyř let – v letech 2009, 2010 a 2012 – byli společně nominováni na prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého, která je udělována nadaným výtvarným umělcům do pětatřiceti let. V roce 2012 získali Cenu časopisu Respekt za instalaci Diplopie.

Jejich tvorba je zastoupena například ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy, Moravské galerie v Brně, Muzea umění Olomouc, brněnské Fait Gallery, v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, Galerii výtvarného umění v Chebu či Oblastní galerii Liberec. Jsou také uznávanými autory výtvarných knih a ilustrací.

Autor textu: Petr Volf, kurátor

Zajímá vás, jak se bude Odkolekce
rozrůstat? Registrujte se.